Панче Тошковски не оди во МВР, ќе биде генерален секретар на Владата?

June 12, 2024

Поранешниот технички министер за внатрешни работи Панче Тошковски, ќе биде генерален секретар на Владата што ќе ја предводи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, пишува ТВ21, кој тврди дека неофицијалниот псисок на владини членови е веќе објавен.

Министер за внатрешни работи треба да биде Александар Јанев, кадар на ВМРО-ДПМНЕ од техничката влада во 2020, кога беше началник на Одделот за сузбивање на сериозен и организиран криминал. Подолу се останатите носители на функции:

Министер за одбрана – Игор Јанушев
Министер за внатрешни работи – Александар Јанев
Министер за правда – „ЗНАМ“
Министер за заедници – Љупчо Димовски
Министер за надворешни работи и трговија – Тимчо Муцунски
Министер за економски прашања – Алтернатива
Министер за финансии – Гордана Димитриевска
Министер за економија и труд – Бесар Дурмиши
Министер за енергетика – Сања Божиновска
Министер за земјоделство – Цветан Трипуновски
Министер за здравство – Арбен Таравари
Министер за образование и наука – Весна Јаневска
Министер за социјална политика – Фатмир Лимани
Министер за транспорт – Александар Николовски
Министер за екологија – Изет Меџити
Министер за спорт – Борко Ристевски

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës

Next Story

Филипче: Во новите тела на СДСМ ќе ги обединам сите компетентни и искусни кадри

Latest from Вести

Go toTop