Исчезна воен хеликоптер со потпретседателот на Малави и уште девет патници

June 10, 2024

Јавноста во Малави стравува дека потпретседателот на земјата Саулос Чилима можеби загинал кога неговиот хеликоптер принудно слетал во шумата Чикангава и не слетал на аеродромот Мзузу поради неповолни временски услови.

Порталот Малави24 јави дека потпретседателот Чилима бил во хеликоптерот на вооружените сили на Малави со кој патувал на погребот на адвокатот Ралф Касамбаре, пренесува Зимабабве мејл.

Откако не можел да слета на аеродромот Мзузу, хеликоптерот се обидел да се врати, но се стравува дека се урнал во областа на шумата Чикангава.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Një hit i rradhës nga Murlan Beqiraj

Next Story

146 vjet nga Lidhja e Prizrenit/ Ahmeti: Vazhdon të jetë gjallë me horizontin e Europës, drejt të cilit duhet të hapërojmë bashkë

Latest from Вести

Go toTop