Петровска ја потврди кандидатурата за претседател на СДСМ

May 31, 2024

Актуелната пратеничка и досегашна министерка за одбрана Славјанка Петровска потврди дека ќе се кандидира за претседател на СДСМ, партија која ги загуби парламентарните избори одржани на 8 мај.

Внатрепартиските избори во СДСМ се најавени да се одржат во јуни, а вечерва Централниот одбор на опозициската партија треба да се утврдат правилата околу постапката за избор на нов лидер по оставката на Димитар Ковачевски.

Од утре треба да почне рокот за поднесување на кандидатури за избор на нов претседател на СДСМ. Официјалната потврда за влегување во претседателската трка во партијата од Петровска стасува откако неколку пати изминатите две недели во медиумите посочуваше дека размислува да се кандидира за лидер на СДСМ.

Покрај Петровска, кандидатури за претседател на СДСМ најавија и Јован Деспотовски, актуелниот директор на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони (ТИРЗ) и ексминистерот за здравство и актуелен пратеник Венко Филипче.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Në tremujorin e parë shtimi natyror është negativ apo 1567 persona, 2488 martesa, 597 shkurorëzime

Next Story

Vdes e moshuara që u rrah në shtëpinë e pleqve në Pejë

Latest from Вести

Go toTop