Виктор Орбан: Она што се случува денес во Брисел и Вашингтон, создава расположение за можен воен конфликт

May 24, 2024

Унгарскиот премиер Виктор Орбан предупреди дека во Брисел се во тек подготовки на работни групи за тоа како НАТО би можел да учествува во руско-украинската војна.

„Има некои алармантни сличности меѓу сега и периодот кога се подготвуваа за Првата и Втората светска војна. Она што се случува денес во Брисел и Вашингтон, или во моментов повеќе во Брисел отколку во Вашингтон, создава расположение за можен воен конфликт, што би можеле да го опишеме како подготовка за влез на Европа во војна“, предупреди Орбан.

Тој порача дека стравувањата дека Русија ќе нападне членка на НАТО се неосновани, и дека војната во Украина, која трае веќе три години, ги покажала границите на руските можности.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Mohamed Sallah jep detajet kryesore për të ardhmen e tij

Next Story

Трамп: За жал, многу од израелските заложници што ги чекаме не се меѓу живите

Latest from Вести

Go toTop