Dritan Nutaj,kengetari i njohur malesor i kendon Kastratit te Malesise se Madhe

December 5, 2023

Këngëtari i njohur Nga Malesia e Madhe Dritan Nutaj, po surprizon publikun dhe fansat me produktivitetin muzikor që ka publikuar gjatë këtij viti.

Këngët dhe stili muzikor i Dritanit janë të zgjedhura me kujdes, dhe po bëjnë risi në muzikën dhe këngën tradicionale të veriut dhe në veçanti të Malësisë së Madhe, kjo zgjedhje e mirëmenduar ka bërë që të bëhet i njohur dhe shumë popullor, dhe këngët i tij të këndohen masivisht nga publiku i çdo moshe në Malesi dhe më gjerë.

Këtë radhë Dritani ka zgjedhur që ti këndojë një krahine të njohur dhe me vlera siç është Kastrati i Malësisë së Madhe, kjo këngë e mirëmenduar nga autori i tekstit Pal Qarraj e përmbledh në 6 minuta traditën, kulturën, historinë, vendet e njohura, bukurinë, hijeshinë dhe në veçanti prezanton denjësisht veshjen tradicionale të Malësisë së Madhe, siç janë çakshirët, plisi dhe Xhubleta 4 mijë vjeçare tashmë e mbrojtur nga UNESCO si trashëgimi kulturore botërore.

Pjesë e rëndësishme e këtij bashkëpunimi që sapo doli në youtube u viralizua në rrjet, është dhe muzika, e si do realizohej ndryshe përveçse nga mjedhtri i muzikës, artisti dhe muzikanti i njohur Valter Beqo (Terri) i cili me prefesionalizëm të pashoq realizojë këtë projekt kaq të madh për Kastratin dhe mbarë Malësinë e Madhe.

Këngëtari Dritan Nutaj tha për portalin tonë, se ndihet i lumtur nga bashkëpunimet dhe i falenderon të gjithë, autorin e Tekstit Palin i cili ka një bashkëpunim të gjatë me të, muzikantin Valter Beqo për prefesionalizmin e treguar, zonjën Rita Kalaj për veshjet tradicionale, vajzat Ditën. Sarën. Suelën. Dhe Rominën. Faleminderit Gëzimit. Viktorit. Robertit dhe Nuelit. Faleminderit Powermedia për videon dhe montazhin e mrekullueshëm. Faleminderit Liza Qosaj nga Tamara për rregullimin tradicional të vajzave.

Më poshtë ju ftojmë të shikoni dhe dëgjoni këngën “Ty Kastrat o tu k’noftë kanga”
Muzika : Valter Beqo
Teksti : Pal Qarraj
Video : PowerMedia

Sponsor djali i Kastratit me banim në Detroit të Shteteve Të Bashkuara Të Amerikës Zoti Simon Pjetri i cili u tregua i gatshëm që të financoj për realizimin e kësaj kënge kushtuar Kastratit.

Previous Story

Kenga folklorike tradicionale e veriut jehon nen logon “Malesia Folk”

Next Story

Per shqiptaren Cika dhe sukseset e saj shkruajne dhe mediat e huaja

Latest from Lifestyle

Go toTop