Gjyqi në shtator, ja sa vite burgim rrezikon Christophe Galtier për fyerjet raciste

July 1, 2023

Pasi u arrestuar nga policia franceze ditën e sotme, pas akuzave për racizëm racor dhe fetar, tashmë është vendosur dhe data kur ish-tekniku i Paris Saint-Germain, Christophe Galtier do të dalë përballë gjykatës.

Galtier dyshohet për fyerje raciste ndaj lojtarëve të Nice, në kohën kur ishte trajner i këtyre të fundit në vitet 2021-2022, teksa është mësuar se tekniku francez i ka thënë Drejtorit sportiv të Nice, Julien Fournier se, “ekipi nuk mund të ketë kaq shumë zezakë dhe myslimanë”.

Ndërkaq, pas këtij incidenti trajneri i parisienëve filloi të merrte kërcënime me vdekje Galtier dhe familja e tij është vendosur nën mbrojtjen e policisë, ndërsa përsa i përket dënimit, nëse akuzat faktohen francezi mund të dënohet deri në 3 vite burg.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Previous Story

Enti Shtetëror për Revizion: Nuk ka siguri për sigurimin e energjisë elektrike në terma afatgjatë

Next Story

Gjykata merr vendim për kërkesën e familjarëve ldihur me sekuestrimin e pronave të Ervis Martinajt

Latest from Sport

Go toTop