Daku drejt Rumanisë, Osijeku kërkon 1 milion euro

Sulmuesi Mirlind Daku e përmbylli një edicion të suksesshëm në elitën e futbollit të Sllovenisë me skuadrën Mura.

Pas përfundimit të edicionit 2022/2023, Daku u kthye te skuadra e tij, Osijeku, që e kishte huazuar në Slloveni. Osijeku kroat e ka kartonin e Dakut, sulmuesit 25-vjeçar.

Kontrata e tij skadon në verën e vitit 2024.

Por, Daku mund të mos mbetet në Kroaci. Ai pritet të kalojë në elitën e futbollit rumun. Rapidi i Bukureshtit ka shprehur interesim për shërbimet e Dakut, që me Muran në edicionin e kaluar realizoi 22 gola dhe pati dy asistime në 37 ndeshje në të gjitha garat.

Rapidi i Bukureshtit e mbylli kampionatin rumun në vendin e pestë. Po shpreson që në edicionin e ardhshëm të bëjë gara për titull kampioni. Ka bërë gjashtë transferime në verë dhe Daku pritet të jetë i shtati.

Mediat rumune kanë shkruar se FC Rapidi ka bërë ofertë zyrtare për kosovarin.